Members's Section - 2012 Fun Dog Show

Held in aid of club charity The Retired Greyhound Trust

Hooley Village Hall, Coulsdon,  Tuesday,27th Nov.2012

 

There was a brilliant turnout and thanks go to all members who came to support the club charity and have a good time.
Total receipts were £120 and this will be donated with other funds raised this year to the club charity for Rescued Greyhounds in March 2013.

Many thanks also go to judge: MS. FRAN GODFREY and her steward: ALLISON who gave up their valuable time and put in a magnificent effort to assess you all. Unfortunately due to the unusually high entry we ran out of time and could not hold the final class being the Advanced Obedience but have agreed that this class will be held separately in the New Year for Senior handlers.

 

Show winners
BEST IN SHOW winner, Mrs. CAROLE LIMPENNY with BARNIE, Staff B.T.
RESERVE BEST IN SHOW was Mrs. JANET BRAGG with ARCHIE, crossbreed;
JUDGES SHOW SPECIAL was presented to Mrs. SYLVIA MOORHOUSE with BELLA, B.C.

 

Other winners included Mr. PETER WARD with OBI, B.C.;
Mrs. TERESA WARD with QUITO, B.C.
and Mrs. CAROLE LIMPENNY with FREDDIE, Staff.B.T.

 

Puppies at the party
Members having fun showing their puppies

 

Puppy winners
Any Variety Puppy : 1st Mrs. Jan Bragg/Archie(Xbr);
2nd MsBeth Davis/Ruby(Springer/staff X);
3rd Mrs. Sylvia Moorhouse/Bella (BC);
4th Beverley Williams/Becca (flatcoat retr)

 

Party winners
Most Obedient Puppy:
1st Mrs. Sylvia Moorhouse/Bella(BC);
2nd Ms. Jenka Thompson/Bomber(lab.)
3rd Ms. Cindy Coomber/Woltie (Pointer/lab);
4th Ms Beth Davis/Ruby(Springer/staffX)

 

Happiest Puppy
Happiest Puppy.
1st Mr.Peter Ward/Obi(BC)
2nd Ms.Cindy Coomber/Woltie(pointer/lab)

 

Best Rescue

Best Rescue

Best Rescue
Best Rescue
1st Mrs.Carol Limpenny/Freddie(staff BT);
2nd Mrs.Sarah Saleh/Baggins(lurcher);
3rd Kim Fitzpatrick/Blue(X);
4th Mrs.Gail Simpkins/Wilfred;
5th Mrs. Jan Bragg/Archie (Xbr);
6th Mr.Peter Ward/Obbi (BC).

 

Any variety adult winners
ANY VARIETY ADULT
Winner: Mrs. Carole Limpenny/Barnie(StaffBT);
2nd. Mrs. Emma Kemp/Tess (Bord.Ter);
3rd Ms.Ellinor Howe/Phobe (WSD);
4th Mrs.Teresa Ward/Quito(BC).

 

Starters Obedience

Starters Obedience
Winner: Mrs. Carole Limpenny/Freddie(staff BT);
2nd Mr. Mike Murray/Barney (lab.doodle);
3rd Ms.Cindy Coomber/Wolti (pointer X);
4th Ms.Claire Wickham/Loulou (Beagle).

 

INTERMEDIATE OBEDIENCE

Intermediate obedience
Winner:Mrs.Teresa Ward/Quito (BC);
2nd. Mrs.Louise Howe/Phobe (WSD);
3rd. Mrs. Louise Howe/Leela (JRX);
4th. Mrs. Carole Limpenny/Barnie(Staff BT)
.

 

ADVANCED OBEDIENCE WILL BE HELD IN THE NEW YEAR as ran out of time due to the wonderful turnout!

 

*

Back to Members Section Page 1

Caterham, Chipstead and Coulsdon Dog Training Club


Mobile: 07713711535
Telephone: 01883347721
Email: barbara@colliecorner.co.uk


©2011 www.ccc-woof-training.co.uk  All Rights Reserved
This page only: constructed by Clamgraphics.